نظر او تحلیل

دلائل پیشروی و پیروزی طالبان!

نویسنده : محمد جنید افغانمل

ترجمه : جواد جوزجانی

پس از شکست نظام کمیونستی در افغانستان در سال ۱۳۷۱ خورشیدی (مصادف با ۱۹۹۲م)، تنظیم های جهادی شروع به جنگ های ذات البینی کردند، در هر گوشهء کشور مردم بیگناه کشته می شدند، چور و چپاول به اوج خود رسید، حتی در مسیر های عمومی ایستگاه های بازرسی درست شده بود که هدف آن فقط غارت اموال مردم و حمله بر آبرو و ناموس زنان و دختران بود، گروه های مختلف در هر ولایت و هر ولسوالی جداگانه بالای مردم حکومت می کردند و بالاخره وضعیت به حدی خراب شد که بیشتر افغان ها مجبور به ترک کشور شدند.

علمای کرام برای حل منازعات و جنجال های تنظیم ها، بسیار کوشیدند، اما تلاشهای شان سودی نکرد، بالاخره علما و طلبا برای از بین بردن امواج ظلم، وحشت، شر و فساد به رهبری مرحوم امیرالمؤمنین ملا محمد عمر مجاهد قیام کردند، مردم که از جنگ های باهمی تنظیم ها و اوج نا امنی ها به ستوه آمده بودند با قاطعیت از تحریک اسلامی طالبان حمایت کردند.

همین بود که طالبان در مدت بسیار اندکی، بیشتر ولایات کشور را یکی پس از دیگر به کنترول خود درآوردند، طالبان به تاریخ ۶ میزان سال ۱۳۷۵ خورشیدی لوای سفید خود را در قلب کابل به اهتزاز درآوردند، زمام امور کشور را به دست گرفتند و امارت اسلامی را در سطح کشور اعلام نمودند.

در اواخر، طالبان بر ۹۵ در صد خاک کشور سلطه داشتند و قانون شرعی را در قلمرو خود عملاً حاکم ساخته بودند ، همان بود که ملت در فضایی کاملا امن و خوشی زندگی می کردند.

اما امریکایی های اشغالگر در اواخر سال ۲۰۰۱م به همکاری و همراهی متحدین شان بر افغانستان هجوم آوردند، بالمقابل (پیش از آغاز تهاجم امریکایی ها) تقریبا  ۱۵۰۰ تن عالمان جید کشور در طی نشستی در کابل، جهاد اعلان نمودند.

مقاومت در برابر نیروهای کفری، شجاعانه و مردانه وار آغاز شد، اما مجاهدین امارت اسلامی مجبور به عقب نشینی شدند، امریکایی های اشغالگر افغانستان را به همکاری هم پیمانان خارجی و مزدوران داخلی اشغال کردند و به جای نظام شرعی، نظام دیگری را ایجاد و حاکم ساختند.

اما طالبان مجددا به مقاومت پرداختند و جهاد را از سر گرفتند، اکنون پس از ۱۷ سال (علی رغم همه مظالم و جنایات دشمن وحشی) به حیث یک نیروی قوی و زبردست در مقابل نیروهای خارجی و داخلی به رهبری امریکا می جنگند (و به پیروزی ها و دست آوردهای چشم گیر نائل شده اند).

طالبان عزم قوی دارند که تا موجودیت آخرین عسکر اشغالگر به مبارزهء بر حق خود ادامه می دهند.  اما باید بدانیم چه عواملی است که طالبان را تا این زمان به موفقیت های زیادی رسانیده و با گذشت هر روز قوی تر می شوند ؟

چندی از عوامل پیروزی طالبان قرار ذیل است :

۱ – اسلام :  ۹۹ فیصد ملت افغانستان مسلمان هستند و با اسلام علاقه زیادی دارند.  بالمقابل تمام عملکرد طالبان از اساسات اسلامی سرچشمه می گیرد، تمام فرامین شان به اساس شریعت غرای محمدی صادر می شود. بناءً ریشهء مستحکم در میان ملت دارد.

۲ – علمای کرام :  در جامعهء افغانی علما و طلبای کرام از مقام خاصی برخوردار هستند.  اگر عالم به وظیفه ای مامور شود – چه در بخش نظامی باشد ملکی یا فرهنگی – ماموریت خود را به اساس درک علمی و شرعی خود انجام می دهد و مصلحت و منافع شخصی خود را به نظر نمی گیرد ( و ظاهر است که بخش اعظم طالبان را علما و طلبای دین تشکیل می دهد) .

۳ – همکاری داوطلبانه مردم :  همکاری داوطلبانه مردم هم از خصوصیات طالبان است، مردم به نیت ثواب (و بدون کدام امتیاز خواهی) به طالبان در بخش های مختلف همکاری می کنند. از همینست که طالبان تمام امورات خود را به مصراف ناچیز یا برابر به صفر به پیش می برند.

۴ – نبود قوم پرستی و تعصب :  تعصب و قوم پرستی در جامعه یک عمل منفور است، ملت را پارچه پارچه می کند و جلو هر نوع پیشرفت را می گیرد. خوشبختانه این عمل منفور در صفوف طالبان دیده نمی شود، در همه سطوح امارت اسلامی (از شورای رهبری تا تمام ادارات) قوم های مختلف مصروف خدمت هستند و هیچ کسی خود را درین نظام بیگانه احساس نمی کند.

۵ – تکیه به نصرت الهی :  الله (جل جلاله) به بندگان مخلص خود وعدهء نصرت و همکاری نموده است.  طالبان به همین دلیل کاملا به امید نصرت خداوند تعالی اتکا دارند، بدون شک، ساحهء زیر کنترول طالبان به نصرت خداوندی با گذشت هر روز فراخ تر می شود.

۶ – صبر  صبر یک سلاح بی مصرف است، انسان می تواند هر گونه مبارزه را با وجود همه مشکلات و تکالیف توسط این سلاح به پیش ببرد. الله جل جلاله با صابران است.

۷ – توکل به الله  توکل نیز سلاح تیز و شکست ناپذیر خدواندی برای بندگان مؤمن است. ابرقدرت ها در برابر آن با ناکامی فاش مواجه می شوند. هر فرد طالب در صورت پیش آمدن هر نوع مشکلو سختی به رب لا یزال خود توکل می کند و با تجهیزات نسبتاً ناچیز در مقابل دشمن مجهز، بسیار دلیرانه و با مورال قوی می جنگد.

۸ – قربانی و فداکاری  در جنگ جاری افغانستان، دشمن مجهز به وسایل پیشرفته نظامی و تکنالوژی عصری است، اما بالمقابل مجاهدین ظاهراً مجهز به سلاح های زنگ زده است که از دوران جهاد سابقه به میراث مانده یا از عساکر اجیر حکومت کابل به غنیمت گرفته است.  اما طالبان سلاح دیگری بنام استشهادی دارند که از هر نوع اسلحهء دشمن قوی تر است و دشمن مغرور را مجبور به فرار کرده است.

۹ – تقوا  تقوا از درجه های بلند ایمان است، انسان متقی در حال ظاهری و باطنی از خالق خود یکسان می ترسد و در هر بخشی زندگی به امور الهی متوجه می باشد، در قرآن عظیم الشان فایده های زیادی تقوا ذکر شده است، الله تعالی می فرماید : انه من یتق و یصبر فان الله لا یضیع اجر المحسنین.

ترجمه : کسانی که تقوا اختیار می کنند و صبر می کنند بی شک الله جل جلاله پاداش نیک کاران را ضایع نمی کند (یعنی الله جل جلاله عمل انسان با تقوا و صبر کننده را قبول می کند).

تقوا نه تنها سبب قبول شدن عمل می شود، بلکه فایده های زیادی دنیوی نیز دارد. تقوی باعث افزایش علم و فهم و همچنان سبب فراخی رزق می شود، تقوی سبب زایل شدن خوف،  خستگی و تشویش های بی جا می شود.

چندی از فرامین خداوندی در مورد تقوی :  وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيُعَلِّمُكُمُ اللَّهُ (البقره : ۲۸۲)  فَمَنِ اتَّقَىٰ وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ (الاعراف : ۳۵)  أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ – الَّذِينَ آمَنُوا وَكَانُوا يَتَّقُونَ – لَهُمُ الْبُشْرَى فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الْآخِرَةِ لَا تَبْدِيلَ لِكَلِمَاتِ اللَّهِ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ (یونس : ۶۲-۶۳-۶۴)  وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْرًا (الطلاق : ۴)  إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ (النحل : ۱۲۸)

طالبان از نتایج تقوی که در آیات فوق ذکر شد، برخوردار هستند.  خواننده های معزز !  عواملی را که در سطور فوق ذکر کردیم مبالغه نیست، بلکه عواملی است که دشمنان طالبان نیز به آن اعتراف می کنند.  در عصر حاضر، دو صف موجود است. یکی صف مسلمانان واقعی و صف دوم تحت رهبری کفار متجاوز، بناءً بی طرف ماندن حماقت و شانه خالی کردن از مسئولیت های الهی است. توصیه می کنم که هر مسلمان باید از امارت اسلامی حمایت قاطع بکند.

به امید یک افغانستان آزاد،آرام، مترقی و دارای قانون اسلامی.

یادونه: محصلین سایټ کې هره نشر شوې لیکنه د لیکوال شخصي نظر دی، د ادارې توافق ورسره شرط نه دی.

سرچینه: محصلین

%d bloggers like this: