افغانستان

رویترز: دونالد ترمپ صادرات طیارهای کشنده را افزایش می دهد

(سرچینه: ویسا ورځپاڼه):

ترمپ قصد دارد قوانین مربوط به فروش طیاره های نظامی و کشنده به کشورهای متحد و هم پیمان ایالات متحده را آسان سازد

لندن – منابع آگاه از تصمیم رئیس جمهور امریکا برای تسهیل صادرات برخی انواع طیاره های نظامی به شرکا و همپیمانان ایالات متحده خبر می دهند.

به گزارش اژانس خبری رویترز، برخی منابع آگاه اعلام کردند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا قصد دارد قوانین مربوط به فروش طیاره های نظامی و کشنده به کشورهای متحد و هم پیمان ایالات متحده را تسهیل کند. این نخستین اقدام دولت ترمپ برای اصلاح قوانین مربوط به صادرات تسلیحات به شمار می رود.

این در شرایطی است که صنایع تولید کنندۀ طیاره در امریکا با افزایش رقابت جهانی به خصوص از سوی شرکت های چینی و اسرائیلی روبرو هستند.

گروه های حقوق بشری و مدافعان کنترول سلاح نسبت به خطرات ناشی از اصلاح قوانین صادرات اسلحه از سوی امریکا و تاثیر منفی آن بر گسترش خشونت و بی ثباتی در مناطق مختلف جهان به خصوص شرق میانه و جنوب آسیا اخطار می دهند.

اعلام سیاست جدید آمریکا در خصوص صادرات تسلیحات نظامی ماه هاست که به تاخیر افتاده است که علت اصلی آن ظاهراً وضعیت مربوط به صادرات طیاره های نظامی بوده است.

این سیاست جدید شامل موانع کمتر برای فروش طیارهای نظامی کوچکتر خواهد بود که موشک های کمتری را حمل می کند و مسافت های کوتاه تری را می پیماید. اصلاح قوانین مربوط به صادرات تسلیحات نظامی شامل طیاره های جاسوسی در همه ابعاد خواهد بود. این مطلب را یک منبع آگاه که نامش فاش نشده، اعلام کرده است.

به نظر می رسد فهرست کشورهایی که امریکا قصد دارد طیاره های نظامی به آنها صادر کند، شامل اعضای بیشتر ناتو، عربستان سعودی و سایر شرکای امریکا در خلیج فارس خواهد بود. کشورهایی که با امریکا پیمان نظامی دارند مثل کوریای جنوبی و جاپان نیز شامل این قوانین جدید خواهند شد.

گفتنی است که امریکا طی سال های اخیر تنها اقدام به فروش طیاره های نظامی و مسلح به بریتانیا و ایتالیا کرده است. احتمالاً با اجرای قوانین جدید مربوط به صادرات تسلیحات، زمینۀ لازم برای فروش طیاره های نظامی به هند، سنگاپور و استرالیا نیز هموار خواهد شد.

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.